Skip to content

10 Comments

  1. Linda
    22 april, 2017 @ 14:30

    Marika, där finns faktiskt guldkorn därute också. Det är du som har blivit lite ”bitter” tror jag. Hoppas innerligt att du kommer träffa din andra hälft.
    Ja huset! Allt man ser utifrån som ni hade. Underbart hus, 2 vackra människor som ni tillsammans och alla underbara resor som ni delade med er här. Det är inte väl det minsta från hela verkligheten var för dej. Som en fasad misstänker jag.
    Gör inte ett misstag bara. Du måste hålla ditt hjärta öppet för eventuella framtida kärlekar. Du verkar så snäll och du är oerhört vacker så där är nog många som drömmer om att få vara din.

    Linda

  2. Nettan
    19 april, 2017 @ 10:49

    Vill först tacka dig för en fin blogg som jag tittar in på varje dag. Jag brukar inte kommentera men det du skrev här gick rakt in i mitt hjärta. Känner så väl igen mig i din känsla om ensamhet i en tvåsamhet. …..Blev själv lämnad för lite mer än två år sedan och hela världen rämnade.Hur skulle jag klara mig utan mitt dåvarande liv med hus och hem som vi hade byggt upp tillsammans?Jo, jag har klarat det alldeles utmärkt ? har byggt upp en ny tillvaro i en underbar lägenhet och har köpt mig en alldeles egen husbil och har det så Jädrans bra utan en karl som ska lägga sig i hur jag ska leva mitt liv. Säger precis som du att risken/chansen att
    jag kommer släppa in någon ny man i mitt liv är mer eller mindre obefintlig. Jag klarar mig så mycket bättre än jag kunde tro. Kram på dig ❤

  3. Päivi
    19 april, 2017 @ 10:41

    Jag förstår hur du tänker. Kram på dig.
    ”Man är fri som en fågel…..”

  4. MH
    19 april, 2017 @ 06:46

    Tack för senast så roligt att träffa dig där bland plantor och växter, det känns som du hör hemma där, för du kan ju så mycket om livet. Du hade det så underbart i din trädgård,men du får tänka så att det var ett liv, nu är ett nytt och det är så mycket bättre, då känns det säkert lite lättare i hjärtat.
    Om och när du kommer träffa en ny livskamrat det blir ditt öde, säg inte nej, säg kanske, kanske, kanske, en dag kan hända….. Sven-Ingvars låt.
    Just nu är du inne i en läkningsprocess som kan ta tid, den tiden kan man inte slå med ett trollspö och bestämma.
    Solsken till dig. Kram/MH

  5. Fnulan
    18 april, 2017 @ 21:36

    Jag tror att du har hittat din kärlek och en ny i någon helt annan och annat <3
    Jag mår bra om du mår bra!
    PUSS

Lämna ett svar